Duben 2018

Králíci a Zajíci

20. dubna 2018 v 10:30 | AnimalsCarol |  Divoká zvířata
Králík Divoký
Králíci se obyčejně nevzdalují od nory více než 150m.Přestože jsou nočními živočichy,na potravu vycházejí někdy i přes den.V okolí své nory zužitkují takřka všechno.Hodně času tráví čištěním svého kožíšku a odstranováním blech přenášečů myxomatozy.

Králičí kolonie
Králíci se obvykle sdružují do menších kolonii,ve které žije asi 10 dospělích králíků s mláďaty.Vyhrabávají si mezi kořeny stromů nebo v písčitých březích velké množství podzemních chodeb.Do samotných krátkých nor vrhá samice mláďata,ostatní nory slouží v případě nebezpečíjako úkryt.

Zajíc Antilopí
Severoamerický zajíc antilopí je rychlý běžec,dokáže vyvinout rychlost až 80km v hodině,proto ho málo která šelma dohoní.V západní části Severní Aeriky působí velké škody na úrodě.V horských oblastech se chrání před přehřátím tak,že vydává přebytečné teplo velkýma ušima.

Zajíc Polní
Zajíci jsou větší než králíci a majína rozdíl od nich i delší uši a zadní nohy.Samice vrhá 2-4mláďata několikrát do roka.Když odběhne na potravu,mláďata se k sobě přitisknou a nehybně čekají na její návrat.Výborně se tak maskují proti nepříteli.


Medvědi

19. dubna 2018 v 16:55 | AnimalsCarol |  Divoká zvířata
Medvěd Baribal
Medvěd baribal je ve své typické formě sytě černý a žije v lesích a bažinatých oblastech Severní Ameriky.Je znám i v barevných odchylkách hnědé ,rezavé nebo i stříbrné.Hojně se vyskytuje v národních parcích Kanady a USA.Je to obratný lovec lososů.Podobně jako většina medvědů dobře šplhá po stromech a dokáže běžet rychlostí až 40km/h.

Panda Velka
Pochází z rozsáhlých lesů centrální a západní Číny.Živí se převážně bambusvými výhonky.Těchto zajímavých a milých zvířat žije v přírodě jen několik set kusů.Panda velká je světoznámý symbolem ochrany přírody.

Medvěd Hnědý
Většina medvědů hnědých jsou statná zvířata,která kromě člověka nemají přirozeného nepřítele.Žijí v Severní Americe,Evropě a Asii.Na Alijašce žije medvěd hnědý,poddruh kodiak,jelikož největší formy dorůstají délky až 3 metrů. Medvědice rodí v zimním brlohu dvě nebo tři mláďata.Medvědi hnědí se živí vším co v divočině najdou-výhonky a plody rostlin,živočichy i medem lesních včel.

Medvídek Mýval
je nejznámnějším zástupcem medvítkovitých šelem,blízce příbuzných medvědům.Je aktivní většinou v noci,kdy se vydává na lov ryb a jiných malých živočichů.Pochutná si však i na ovoci a jiných plodech.Lidé medvídky někdy krotí a předvádějí je jako atrakci.


Ježci,rejsci,krtci

19. dubna 2018 v 15:35 | AnimalsCarol |  Divoká zvířata
Ježek Západní
Při nebezpečí stáčí své tělo do klubíčka,takže se přemění v píchavou kouli,do nichž ukryje zranitelné časti těla.Zárověň se mu stáhne silný podkožní kruhový sval a sevře jeho tělo podobně,jako když zatáhneme šňůru vaku.Ježek má asi 5000 bodlin,které se při ohrožení vztyčí.

Krtek Hvězdonosý
Krtek hvězdonosý má zajímavě tvarovaný nos.Vyrůstají mu na něm hvězdicovité se rozbíhající hmatové výrustky,kterými potmě vyhledává potravu.

Krtci
Na světě žije kolem dvaceti druhů krtků,Krtek Obecný tráví většinu svého života pod zemí.Každý den hloubí nové podzemní chodby široké asi 5 cm.Vyrytou zeminu vyhazuje na povrch v podobě známích krtin.

Rejskové
Náš nejmenší savec,bělozubka nejmenší,měří s ocáskem na nejvýš 6cm.Rejskové mají velmi rychlou látkovou výměnu, proto musejí denně spořádat tolik potravy,kolik sám váží.

Kočka Domácí

19. dubna 2018 v 10:43 | AnimalsCarol |  Domácí zvířata
Kočka Domácí
Existuje více než 100 druhů uznávaných plemen koček a nepřeberné množství jejich kříženců.Šlechtitelé vytvářejí pomocí výběru partnerů stále nová plemena.Kočka bombajská je nové plemeno,vyšlechtěné plemeno v 70 letech minulého století v USA.Vzniklo křížením kočky barmské a černé americké krátkosrsté kočky.Má sice velmi krátkou a hustou srst,avšak zachovala si všechny typické znaky kočky.

Koťata
Kočičí mláďata neustále dovádějí a skotačí.Při těchto hrách rozvíjejí své lovecké schopnosti a uší se rychle reagovat.Při pohybu jim sílí svaly a tělo se stává ohebné a pružné.To vše je důležité,aby se později dokázala sama o sebe postarat.

Rozmnožování
Koťátka se vyvijejí v matčině těle asi 9 týdnů.V jednom vrhu se jich může najednou narodit až deset,v průměru jich však bývá od dvou do pěti.Nově narozená koťata jsou uplně bezmocná první týden jsou ještě slepá a prohlédnou až po 9-11 dnech.Zpočátku pouze sají mateřské mléko,teprve asi po osmi týdnech se začnou živit tuhou stravou.Přechodu z mléčné stravy na tuhou se říka odstavení.Přibližně měsíc po narození koťat se kočka může znovu pářit.

Oči
Zornička kočičího oka se ve tmě roztáhne,aby se do oka dostalo více světla,a v silném světle se stáhne na pouhou štěrbinu.V zadní části nitra oka je vrstva lesklých buněk,které odráží světlo,proto kočka svítí očima.


Ještěři

18. dubna 2018 v 11:37 | AnimalsCarol |  Divoká zvířata
Agama Vodní
Žije v Asii.Přebývá na stromech okolo vody.Umí plavat stejně jako většina ještěrů.Na rozdíl od ostatních ještěrů,kteří se pohybují po všech čtyřech nohou,agama při nebezpečí prchá vzpřímeně na zadních-po zemi tak běží rychleji.

Agama Límcová
Pochází z Austrálie.Okolo krku má jakýsi kožený límec,který je volně složený podel těla.Když chce strašit nepřítele,do široka ho rozevře a vypadá pak mnohem větší a silnější.Při tom ještě mává ocasem a kroutí hlavou s široce otevřenou tlamou.

Gekon Obrovský
Pohybuje se neslyšně a udrží se i na zcela hladkém povrchu,protože má na spodní straně prstů blánky pokryté mikroskopickými komůrkami a hačky,pomocí nichž se všude snadno zachytí.

Teju Žakruaku
Tejovití ještěři jsou obyvateli tropických oblastí Nového světa.Živí se hlavně mlďaty savců a ptáků,ale nepohrdnou ani plazy.Mají silnou šupinatou kůži,rozdvojený jazyk,pětiprsté končetiny s drápy a pohyblivá víčka.

Varan Komodorský
Je to největší žijící ještě -dorůstá až do 3 metrů.Žere převážně zdechliny,ale loví i menší sudokopytníky.Žije na ostrově Komodoa dalších ostrovech východně od Jávy.

Anolisové
Je to nejpočetnější skupina čeledi leguánovitých,říká se jim američtí chameleoni,protože při podráždění mění barvu.Tvarově i barevně odlišné druhyžijí v tropických částech Severí,Střední i Jižní Ameriky a na Antilách.Anolisové jsou teritoriální zvířata,to znamená,že brání území na kterém žijí.Samci roztaženým krčním lalokem zastrašují soka nebo nepřítele.

Korovec Jedovatý
Mezi ještěry existují pouze dva jedovaté druhy-korovec mexický a korovec jedovatý,kteří žijí na jihu USA.Domovem korovce jedovatého jsou pouště Arizony a Mexika.Přes den se skrývá a v noci vychází na lov drobných savců,plazů a ptáků,vybírá i jejich vejce.


Hospodářská zvířata

17. dubna 2018 v 17:07 | AnimalsCarol |  Domácí zvířata
Drůbež
Nejčastěji chováme slepice (správně kur domácí),a to pro vejce a maso.Zoologicky patří mezi ptáky hrabavé-potravu totiž hledají na zemi rozhrabaváním zeminy.Hnízdí také na zemi,a protože jejich vejce ohrožuje mnoho nepřátel,vyvinula se u nich schopnost doplňovat snůšku,tedy snášet vejce opakovaně.Právě toho člověk využil a vejce jim pravidelně odebírá. Hrabaví ptáci taky nejsou nejlepší letci.Mimo chovu domácího se drubež také chová ve velkém,na drubežích farmách.

Ovce
Patří mezi nejstarší domácí zvíře.Člověku odjakživa dávala vlnu a kůži,podobně jako kozy,králíci a lamy.Nejjemnější srst mají jehňata.Největší stáda ovcí jsou v Austrálii,kde se jich chová na 140 milionů.Ovce chováné pro vlnu se každo ročně stříhají.Zručný střihač ostříhá elektronickým strojkem ovci za 40 vteřin.Vlna se potom pere,češe,vyrovnává a nakonec spřádá ve vlákno.

Prase somácí
V Asii se chová asi 400 milionů prasat,což je zhruba polovina celosvětového počtu.Někde prasata volně pobíhají,přerývají zem a hledají kořínky,drobné živočichy a zbytky potravy z domácností.Jinde jsou chovaná ve chlévech či ve velkokapacitních chovech.Dnes existuje asi 80 plemen prasat domácích.Nejmohutnější dosahují hmotnosti kolem 200kg. Z prasat se používá prakticky všechno-maso,tuk,kůže i vnitřnosti.

Hovězí dobytek
Neboli tur domácí patří mezi nejrozšířenější hospodářská zvířata,náleži do čeledi turovití a je to sudokopytník.Například v Indii se chová asi 200 milionů kusů tura domácího,jinde na světě asi miiarda.Původně sloužil hovězí dobytek člověku jako tažné zvíře,dnes se většina ze známích 200 plemen chová na mléko a maso.Domácí zebu pochází z Indie dobře snáší horké podnebí.V oblasti lopatek má typický hrb zásobníku tuku.Zebu slouží i jako tažné zvíře.

Krůta domácí
Nejrozšiřenější je holandské bílé plemeno vyšlechtěné tzv bronzového plemene.Předkem krůty domácí byl i krocan divoký,jehož domovem jsou jihovýchodní oblasti Severní Ameriky.Do Evropy jí přinesli první američtí usedlíci vracející se zpět do Evropy.

Koza Domácí
Jedním z prvních domestikovaných zvířat byla koza.Je velmi nenaročná na potravu-spokojí se i se suchými či trnítými větvíčkami,tuhou trávou a dřevnatými bylinami.Když se postaví na zadní,dosáhne i na nejnižší větev stromu.V hornatých suchých oblastech celého světa se dnes chová okolo 500 milionů koz.Poskytují člověku mléko,maso,kůži i vlnu.Některá plemena se chovají zejména na mléko a dávají ročně 600 litrů.
Hadi

17. dubna 2018 v 10:14 | AnimalsCarol |  Divoká zvířata
Chřestýš
Chřestýš kostkovaný je nejdelší a nejjedovatější severoamerický druh.Měří asi 240 cm a loví malé hlodavce a ptáky.
Samice rodí koncem léta asi 10 živých mláďat(většina hadů klade vajíčka).Chřestidlo:Chřestýši dostali jméno podle chřestidla na konci těla,které se skládá z několika do sebe zapadajících článků.Tvoří je zrohovatělá kůže srostlá s kosticemi ocasu.Články jsou volné a při kmitání ocasu vydávají varovný signál.

Korálovka
Téměř na ceém území Severní Ameriky a v severní části Jižní Ameriky žijí překrásně zbarvené užovky rodu korálovka.
Žádný z 11druhů neni jedovatýLoví drobné savce,ptáky a plazy,dokonce i chřestýše.Korálovka vypadá jako jedovatý korálovec.

Hroznýši a Krajty
Jsou to největší plazy na Zemi.Někteří mají vidítelné zbytky pánve a zadních nohou.Tito nejjedovatější hadi kořist obtočí
smyčkami svého těla a udusí jí,proto se jim říká škrtiči.Jihoamerická anakonda velká žije v oblasti řeky Amazonky.
Existují jedinci,kteří měří přes 8m a váží 225 kg.

Austrálie Příroda

16. dubna 2018 v 20:13 | AnimalsCarol
Koala
Koala žije pouze v eukaliptových lesích.Většinu času tráví v korunách stromů.Přes den spí až 18 hodin,v noci požírá blahovičníkové listy.
Klokani
V Austrálii žije asi 50 druhů klokanů.Klokan rudý je jedním z největších.Dospělí samci měří i přes dva metry.Klokani mají silné zadní nohy a mohutný ocas,jimž při skocích udržují rovnováhu.Vak mají pouze samice.
Vombat Medvědovitý
Vombat obývá travnaté a křovinaté prostory i horské lesy v Australii a Tasmanii.Silnýma nohama s mohutnými drápy si v zemi vyhrabavá složitou síť chodeb.Potravu vyhledáva v noci.Živí se cibulemi a kořínky rostlin.
Pes Dingo
Předkové dinga přišli do Austrálie asi před 40 000 lety společně s prvními lidmi.Dingové se živí králíky,ptáky,plazy i klokany a mají zdřejmě spolu s kočkami na svědomí vyhubení řady původních australských druhů,jež neuměli těmito šelmami čelit.
Orel Klínoocasý
Ten to dravec měří v rozpětí křídel až 2,5m,čímž se řadí knejvětším orlům.Krouží nad travnatými,křovinatými i pouštními oblastmi a číha na králíky a podobnou kořist.


Divoká zvířata

16. dubna 2018 v 13:33 | AnimalsCarol
Liška polární
Liška polární se živí zajíci,hranostájí,ptaky a lumíky.Od lišky obecné se liší menšíma ušima a méně špičatým čenichem.Ĺišky polární dokáží vyčenichat lumíky i v jejich noře.Tato liška se zvedá na zadní nohy-v příštím okamžiku se vrhne střemhlav do sněhu,aby pronikla do nory pod ním.Kosatky dravé
Kosatky dravé obývají všechny oceány,včetně polárních.Jsou to nejdravější kytovci.Vedle ryb a olihní se živí ptáky,tuleni a jiní kytovci.Obvykle loví ve skupinách a o potravu se spolu dělí.Při plavání vydávají kosatky dravé i další ozubených kytovců vysoké cvakavé zvuky.Cvakání se odráží od předmětů,na které naráží,například ryb,a vysílá ozvěnu zpět kytovci.Z těchto ozvěn dokáže kytovec určit polohu ryby a chytit jí.Velké kočky
Velikosti koček
Kočka margay 0,79m
Ocelot 1m
Pardál obláčkový 1m
Jaguár 1,55m
Levhart 1,9m
Tygr 2,8m

Jaguáři jsou jediné velké kočky,které žijí ve Střední a Jižní Americe.Jsou velmi dobrými plavcia rády se zdržují v hustých lesích poblíž vody.Živí se hlavně zvířaty,jako jsou pekari,kapybary a ryby.Někdy dokonce uloví i krokodíýla.Při narození jsou jaguáři velcí sotva 40cm.Rodí se ze zavřenýma očima,která otevírají po 13 dnech.Někteří jaguaři se rodí s černou srstí.Nejsou odlišným druhem jaguára.Koťata zůstavají s matkou asi dva roky.Sama mohou mít mláďata asi ve věku tří let.

Tygři
Když tygr uvidí zvíře,ukryje se v nedaleké vzdálenosti od něj a vyčkává s útokem.Pomalu se blíží v před a když je poměrně blízko vyrazí kupředu.Případně z boku nebo zezadu a zaboří do něj své drápy.Zvíře upadne a tygr je prokousnutím šíje nebo hrdla usmrtí.Někdy když usmrtí velké zvíře příjdou se nakrmit i ostatní tygři.Vlci
Vlci obývají horské lesy mnoha částí Asie a Severní Ameriky.Žijí ve smečkách.Osamocený vlk nemůže ulovit velké zvíře sám,proto vlčí smečka často vyráží na lov pohromadě.Vlci když ucítí kořist tak podle pachu který nabrali do nozder dokaží určit kde se kořist nachází.Vlci se vydávají za kořistí.Běží jeden za druhým proti větru,aby je kořist nemohla vycítit.Když kořist vlka spatří dá se do běhu.Vlci jí pronásledují a obklíčí,aby jí odřízli únikovou cestu.Pokud vlci kořist doženou,zaútočí na ní,povalí jí na zem a zabijí.Pak se co nejrychleji nažerou


Verča a Gali

15. dubna 2018 v 19:04 | AnimalsCarol


Verča a Gali dvě užasní zlatíčka dva skokani :) Verča je super kamarádka super segra jsem ráda,že jí znám a doufam,že jí jednou poznám osobně i Galiho mám jí moc ráda <3 Je spousta věcí co bych mohla říci o Verče ale to bychom tu byli do dalšího dne a článek by byl dlouhej,že by to ani nikoho nebavilo číst :D Takže ve skratce Verču mám moc ráda a je t super holka a moc jí děkuji za to,že je má kamarádka je to ta pravá kamaradka jakou si člověk může přát i když jí neznám osobně vim,že jí mužu věřit.

Dnešek příroda a zvířatka

15. dubna 2018 v 18:58 | AnimalsCarol


Dnešní relax na zahrádce a cesta domů ze zahrádky :)

Lekaři testují podkany kteří umí vyčenichat tuberkulozu u dětí

14. dubna 2018 v 10:53 | AnimalsCarol

Krásný den vá všem co sledujete můj blog dnes jsem na jednom webu četla,že lekaři testují podkany kteří umí vyčenichat tuberkulozu u děti.J eo na ten web daný 12.4.2018.Podkani jsou lepší než mikroskop alespoň pokud jde o diagnostiku tuberkulozy.Laboratorní podkani mohou diagnostikovat tuberkulozu.V rozvojovžch zemích,kde býva nouze o moderní vybavení se při diagnoze tuberkulozy používá hlavně rozbor pomocí mikroskopu.Zejména u dětí ale bývá často problém s kvalitoua taky množství vzorků určených ke kontrole.Lekaři v Tanzanii proto vyvinuli pzoruhodnou metodu detekce tuberkulozy,která využívá citlivý čich podkanů.Vychazeli přitom z dřívějších poznatků,podle nichž mají lidé s tím to onemocněním zvláštní pach.S vycvičenými potkanyuspořádali experiment,v němž nechali ty to hlodavce prověřit vzorky vykašlané hmoty od 982 dětí mladších pěti let.Podařilo se jim potvrdit 34případů tuberkulozy,o nichž věděli předem díky tradiční diagnostice.Kromě toho ale objevili i 23 dalších případů tuberkulozy,které pak ověřili pomocí pokročilé fluorescenční mikroskopie.Potkani tedy v diagnostice tuberkulozy u malých dětí obstáli na jedničku.

včerejšek s holkama

13. dubna 2018 v 13:36 | AnimalsCarol
Včera jsem byla na zahradce s mejma holkama Snížkou a Anežkou a co vy jak užíváte teplé a slunečné dny??


Vlci

11. dubna 2018 v 10:01 | AnimalsCarol
Vlci jsu na naší zemi už několik staletí měli bychom si jich hodně važit a kort my tady v česku kam se teď vlci vrací po několika letech já vím a chapu,že třeba chovatele ovcí a podobných zvířat nejsou za ně moc radi protože jim ty ovce zabijejí ale to není duvod zabíjet vlky je to prostě jejich půd a instinkt mají to už od přírody.Od vlků bychom si měli brát příklad z jejich života a hlavně z jejich od danosti jeden druhému až do smrti.Řekla bych,že vlci jsoutakový bohové naší země.Já je miluji už od raneho děctví.Proto bych se taky jednou chtěla vydat podívat se do národího parku Yellowston myslím si,že tam musí byt hodně krásně a určitě velký klid mír a pohoda.Z videi které a dokumentů které jsem o to to parku viděla vím,že jsou tam nádherní vlci a všecha zvířata tam žijí v úžasné harmonii a souznění s přírodou což je dost ůžasné a pro člověka který miluje přírodu jako já to je paráda a spíš takoví super domov od kud už by se nechtěl vratit zpátky do reality.


Kožešinové farmy

10. dubna 2018 v 10:19 | AnimalsCarol

Jaký je váš názor na kožešinové farmy je dobře,že je chtějí rušit nebo si myslíte,žeby měli zůstat a je to prace jako každá jina.Za mě rozhodně jsem ráda,že májí končit ty to farmy protože je to jen týrání zvířat kvuli kráse aby někdo se mohl chlubit,že má pravou lišku nebo norka myslím si,že od toho tady ty zvířata nejsou aby nám byli na ozdobu zvířata jsou tu od toho aby nám dělali radost tí jak tu pobýhají a radují se ze života.Sama bych řekla,že je tu hodně možností v té to době jak se líbit a nepotřebuji k tomu kožich zvířat.Ani bych nějaké kremi nebo cokoliv na zviřatech netestovala už jen protože zvíře je tvor jako člověk podobně řekla bych že někdy dokonce chytřejší než člověk a umí se lépe starat o potomky než někteří lide.Proto si myslám,že kožešinové farmy a testujíci laboratoře by neměli vubec existovat zvířata nám nějakým způsobem naší přirodě pomáhají a tím to je máme jako pomalu vyhubyt ani omylem.Snažím se celý život žit ve souladu s přírodou a zvířaty a toto je pro mě hnus největšího kalibru.Stop Kožešinovím farmám Stop Laboratořím co skoumají různé výrobky na zvířatech

Něco o mě

9. dubna 2018 v 13:52 | AnimalsCarol
Jmenuji se Carol
Je mi 25let
mám 4 sourozence já jsem nejstarší
Miluji přírodu a zvířata
Mezi mé koničky patří poslech hudby,čtení,kreslení,prochazky
mé oblíbená jidla jsou špagety,halušky s brindzou,houbová omáčka a tak dál ale ted se to asi brzy trochu změní snažím se upravit jídelníček na zdravější výživu potřebuji trošku schodit kila dolu.
Má přítele který je o rok starší než já a poznali jsme se na škole.
Žiji s babičkou a dědou.
Mám ráda Jaro a leto
Moje ejoblibenější zvířata jsou delfín,vlk,pes,liška
Filmy miluji horory i knihy čtu v podobném zění.

Liška obecna

9. dubna 2018 v 12:59 | AnimalsCarol
Liška Obecná (Vulpes vulpes)
Liška je už od přírody všežravec svá mlaďata bedlivě vychováva do určitého věku jsou mláďata schovaná v noře proti jiným predátorům.Liška je u nás hlavně lovená a odchytávana pro kožešinu do kožešinových farem což je opravdu hnus místo aby si lidé zvířat vážili tak jim ještě ubližují.Máme třeba taky spoustu pohádek a bájek o liškách napříklat chytrá kmotra liška.
Tělo má 100 až 140cm dlouhé včetně ocasu v kohoutku má 30až40cm.Liška se dokaže pohybovat rychlostí 40km za hodinu podobně jako pes.Liška je savec v řádu psovité šelmy. Liška váží okolo 4až 10kg výjmečně 12kg.Lika má 42 zubů její chrub je tvrdý.Mlečný chrub má jen 28 zubů.Její teroterium je velké okolo 6-8km.
Potrava:žáby
myši
ptáci
králici
ještěrky
zajici
vačice


Jack Daniels

9. dubna 2018 v 11:33 | AnimalsCarol
Jack Daniels
Skoro 2 roky
Jídlo(Kočičí granule,červy,jablko nebo uvařené vajičko nebo uvařené kuřecí maso)
Podestýlka (pyliny a v zachodě písek pro činčili)
V příbytku má domeček s tuli pytlíkem
Povaha: Rád milý a hodný
Ježek je hlavně noční tvor takže o Jackovi ví lavně v noci když rachtá v příbytku.
Ježek bělobřichý se doživá max 6 let jsou vyjímky kdy i 9 let


Moje zvířátka

9. dubna 2018 v 11:09 | AnimalsCarol
Doma mám ježka Jacka Danielse kterému letos budou 2roky je to ježek bělobřichý.
Pak mám zakrslého králíka jménem Snížka té hádám,že je tak rok Snížka je bílá s hnědýma ušima.Vítám vás tady všechny na mém blogu

9. dubna 2018 v 11:01 | AnimalsCarol
Ahoj na této stránce se budete dozvídat novinky ze zvířecího světa a taky ěco o zvířátkách které mě zajímají a nebo mám doma :) těčím se na vaše koentáře i na vaší spolupráci semnou :)