Hospodářská zvířata

17. dubna 2018 v 17:07 | AnimalsCarol |  Domácí zvířata
Drůbež
Nejčastěji chováme slepice (správně kur domácí),a to pro vejce a maso.Zoologicky patří mezi ptáky hrabavé-potravu totiž hledají na zemi rozhrabaváním zeminy.Hnízdí také na zemi,a protože jejich vejce ohrožuje mnoho nepřátel,vyvinula se u nich schopnost doplňovat snůšku,tedy snášet vejce opakovaně.Právě toho člověk využil a vejce jim pravidelně odebírá. Hrabaví ptáci taky nejsou nejlepší letci.Mimo chovu domácího se drubež také chová ve velkém,na drubežích farmách.

Ovce
Patří mezi nejstarší domácí zvíře.Člověku odjakživa dávala vlnu a kůži,podobně jako kozy,králíci a lamy.Nejjemnější srst mají jehňata.Největší stáda ovcí jsou v Austrálii,kde se jich chová na 140 milionů.Ovce chováné pro vlnu se každo ročně stříhají.Zručný střihač ostříhá elektronickým strojkem ovci za 40 vteřin.Vlna se potom pere,češe,vyrovnává a nakonec spřádá ve vlákno.

Prase somácí
V Asii se chová asi 400 milionů prasat,což je zhruba polovina celosvětového počtu.Někde prasata volně pobíhají,přerývají zem a hledají kořínky,drobné živočichy a zbytky potravy z domácností.Jinde jsou chovaná ve chlévech či ve velkokapacitních chovech.Dnes existuje asi 80 plemen prasat domácích.Nejmohutnější dosahují hmotnosti kolem 200kg. Z prasat se používá prakticky všechno-maso,tuk,kůže i vnitřnosti.

Hovězí dobytek
Neboli tur domácí patří mezi nejrozšířenější hospodářská zvířata,náleži do čeledi turovití a je to sudokopytník.Například v Indii se chová asi 200 milionů kusů tura domácího,jinde na světě asi miiarda.Původně sloužil hovězí dobytek člověku jako tažné zvíře,dnes se většina ze známích 200 plemen chová na mléko a maso.Domácí zebu pochází z Indie dobře snáší horké podnebí.V oblasti lopatek má typický hrb zásobníku tuku.Zebu slouží i jako tažné zvíře.

Krůta domácí
Nejrozšiřenější je holandské bílé plemeno vyšlechtěné tzv bronzového plemene.Předkem krůty domácí byl i krocan divoký,jehož domovem jsou jihovýchodní oblasti Severní Ameriky.Do Evropy jí přinesli první američtí usedlíci vracející se zpět do Evropy.

Koza Domácí
Jedním z prvních domestikovaných zvířat byla koza.Je velmi nenaročná na potravu-spokojí se i se suchými či trnítými větvíčkami,tuhou trávou a dřevnatými bylinami.Když se postaví na zadní,dosáhne i na nejnižší větev stromu.V hornatých suchých oblastech celého světa se dnes chová okolo 500 milionů koz.Poskytují člověku mléko,maso,kůži i vlnu.Některá plemena se chovají zejména na mléko a dávají ročně 600 litrů. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama